You are here
Home > Fűtés >

Nagyító alatt: egy gázbojler vagy egy villanybojler az ideális választás?

Ma már egyre inkább utat törnek maguknak az innovatív, hőszivattyús megoldások, de egy új vízmelegítő választásakor még mindig a jól bevált gáz- és villanybojlerek játsszák a főszerepet. Nem véletlenül, hiszen amíg az egyik a hatékonyságát pénztárcabarát módon kínálja, addig a másik a biztonságos és környezetbarát üzemelésével adja el magát.

Természetesen mindkét típusnak megvannak az előnyei és hátrányai, amelyek nagy hatással lehetnek a komfortérzetre, és a kiadások mértékére is. Az ideális döntés többtényezős és személyre szabott: lássuk, hogy kinek és melyik lehetőség jelentheti a megoldást!

(Költség)hatékonyság? Helló, gázbojler!

A gázbojlerek töretlen népszerűsége két szempontnak köszönhető: az anyagi és a teljesítményalapú megközelítésnek.

Ezek a típusú vízmelegítők egy hosszú évek óta ismert technológiával, a földgáz elégetésével működnek. Így az egyik legnagyobb pozitívumuk, hogy nagyon gyorsan, nagyon nagy mennyiségű vizet képesek felmelegíteni, amely egy jelentős kényelmi szempontnak tekinthető készülékvásárlás esetén. Ráadásul a folyamatos gázellátás biztosítása mellett attól sem kell tartani, hogy elfogy a tartály kapacitása – a modern modellek őrláng nélkül is képesek üzemelni.

Ezenkívül a döntés nagy százalékban függhet a költségvetéstől is – ilyenkor szintén a gázbojler jelentheti az ideális választást..

Azonban azzal feltétlenül számolni kell, hogy egy gázbojler: 

  • telepítése engedélyekhez van kötve. Az egyes gázszolgáltatók nem támogatják minden készüléktípus beszerelését.
  • használatához kéményre vagy egy korszerű szellőztető rendszer kiépítésére is szükség lehet, hogy a folyamatos légcsere biztosítva legyen.
  • választásakor fokozott elővigyázatosságra van szükség a szén-monoxid-mérgezés kockázata miatt.
  • működése során hozzájárul az üvegházhatású gázok kibocsátásához, ezért nem környezetbarát alternatíva.

Villanybojler: ha valami egyszerűt és biztonságosat keresel

Egy villanybojler gyakorlatilag mindent orvosol, ami egy gázbojler kapcsán kétségként felmerülhet. Elektromos árammal működik, ami nem csak leegyszerűsíti, de biztonságosabbá is teszi a folyamatot. Telepítéséhez nincs szükség gázvezetékre és szellőztető- vagy kéményrendszer kiépítésére, amely rengeteget számít a kezdeti beruházások alkalmával, illetve az utólagos karbantartási munkák költségeire nézve is.

A villanybojlerek előnye biztonsági és fenntarthatósági szempontból is magától értetődik. Mivel nincs égéstermék, nem áll fenn a szén-monoxid mérgezés veszélye, amely különösen a zárt terek esetén nagy jelentőséggel bír. Működésük is környezetbarátabb, különösen akkor, ha az elektromos áramot megújuló energiaforrásokból, például nap- vagy szélenergiából nyerik.

Az elektromos vízmelegítők kimagasló előnye még, hogy szinte bárhová felszerelhetőek, tehát nem muszáj a fürdőszobára szorítkozni, ha annak méretei elenyészőek. Melegvíz tárolására tökéletesen alkalmasak, de véges kapacitással rendelkeznek – ha elfogy a meleg víz, várni kell a tartályban lévő víz felmelegedésére. Ezért kiemelkedően fontos, hogy mindig a háztartásban élők igényeihez mérve legyen kiválasztva a tartály mérete. (Például: egy pár számára valószínűleg egy 80 literes villanybojler elegendő lesz, de egy 4-5 tagú család esetén már indokolt a 120 literes modell.)

Amit számításba kell venni egy villanybojler esetén, hogy:

  • működéséhez megfelelő áramkapacitásra van szükség.
  • az elektromos áram drágább, ami hosszú távon magasabb üzemeltetési költségeket feltételez.
  • lassabban melegíti fel a vizet, mint egy gázbojler.
  • áramkimaradás esetén nem üzemel.

Amikor választásra kerül a sor

Összegezve, mind a gáz-, mind a villanybojlereknek vannak olyan sajátosságai, amelyek döntő szereppel bírnak a választás során. Azonban mielőtt azonnal ráböknénk az egyikre vagy a másikra, érdemes alaposan átgondolni, hogy hány emberre (mekkora kapacitásra), milyen speciális igényekre (milyen otthoni körülmények közé) keressük az ideális berendezést. Ugyanígy a hosszú távú célokat is tanácsos szem előtt tartani, beleértve ebbe a pénzügyek tudatos kezelését és a fenntarthatósági törekvéseket.

Top